pokládky podlah, dřevěné podlahy a vinylové podlahy
22
22.05.17
Akce pokládka zdarma
Na námi nabízené produkty vinyl, laminát, koberce, dřevo atd.
09
09.05.17
Stavební veletrhy Brno
Ve dnech 26.-29.4. 2017 nás můžete zastihnout na Stavebních veletrzích Brno.
20
20.04.16
20
20.04.16
Katalogy ke stažení
Katalog vinylové podlahy mFLOR Katalog vinylové podlahy Objectflor ke stažení Katalog vinylové podlahy ...
20
20.04.16
Akce pokládka podlah zdarma
Připravili jsme pro Vás na měsíc březen a duben speciální akci. ...
20
20.04.16

Poradenství

Přehled koberců

Koberce rozdělujeme podle materiálu do tří skupin na polypropylenové, polyamidové a vlněné.
Polypropylen ( PP) je nejlevnější materiál, který se k výrobě koberců používá a není vhodný do komerčních prostor.

Nevýhody PP:
1. Nízká stálobarevnost (velké rozdíly v barevnosti již po pár měsících užívání, kde se nechodí je barva výrazně světlejší)
2. V drtivé většině nemá atest na kolečkovou židli a pokud ano, jen v bytových prostorách (dům, byt, nikdy ne v komerčních prostorách) 3. Nízká životnost (již po par měsících slehlý vlas, rozšlapaná smyčka), výrobci udávají životnost 24 měsíců
4. Polypropylenové koberce se rychle špiní a špatně se čistí, špína se zažírá do vlákna a při snaze ji vyčistit, vznikají na koberci z důvodů nízké stálobarevnosti světlá místa (postrádají protišpinivou úpravu (např. teflon scothgard)
5. Nezabraňuje rozptylu hoření, nemá B1

Výhody PP:
Příznivá cena (ovšem s přihlédnutím k životnosti, frekvenci čistění a reálnému stavu, je třeba tuto výhodu vnímat jako krátkodobou).

Nevýhody PA:
Vyšší pořizovací náklady.

Výhody PA:
Pro zjednodušení by se dalo říci, že všechny nevýhody polypropylenu byly u polyamidu již odstraněny.
1. Výborná stálobarevnost, vysoká životnost, i po letech vypadají kvalitní koberce jako nové (záruka na výrobky z polyamidu je až 60 měsíců) .
2. Atest na kolečkovou židli je automatický, index šíření plamene B1
3. Protišpinivá úprava, běžně se tu setkáváme s povrchovýma úpravami např.teflon scothgard, také bývají běžným jevem profilovananá vlákna (ještě menší špinivost).

Vlna (vl) je obecně nejkvalitnější materiál, všechny ostatní se mu snaží přiblížit.
Výhody VL:
Má vysokou životnost a velmi dobrou odolnost proti opotřebení, barvy se dají snadno oživit . U celoplošných koberců dokáže vlněný mat dokonce vytvořit mikroklima (vlna dokáže v daném prostoru regulovat vlhkost, vyšší vlhkost pohltí a naopak). Nejvýznamnější vlastností vlny je však její regenerace. I po dlouhodobém zatížení můžete bez problémů vrátit vlas koberce do původního stavu, stačí vzít mokrý hadřík a propařit vlákna.

Nevýhody VL:
Největším problémem je kvalita vlny. U levných vlněných koberců se použivají krátká vlákna, v tom případě se vylínání koberce nedá zabránit. U polyamidů jsou jasně definovaná vlákna, která můžeme mezi sebou porovnat, u vlny žádné třídy neexistují, jediná orientace je podle výrobce.
Shrnutí:
Žijeme v době spotřebních věcí, snažíme se kupovat věci kvalitní, které nám dlouho vydrží v nezměněném stavu. Chceme žít v prostorách, kde se cítíme dobře. V tomto ohledu je koberec tou nejpříjemnější krytinou, vhodnou zejména do dětských pokojíčků, kde měkkost krytiny ocení zejména naši nejmenší.

Také je třeba vyvrátit mýty o tom, že koberce nejsou vhodné pro alergiky. Naopak pro většinu alergiků se v současné době koberce doporučují jako nejvhodnější krytina. Totiž na rozdíl od hladkých povrchů koberce v sobě zadržují prach a nečistoty ze vzduchu až do dalšího čištění. Takže při správné péči koberce v daném prostoru výrazně zlepšují ovzduší. Tato tvrzení dokazují různé testy a ocenění, které výrobci koberců (např. DURMONT, Vorwerk a další) v této problematice získali.

Doporučení:
Při koupi koberce z polyamidu se zátěží na kolečkovou židli (značí kvalitní materiál a kvalitní vazbu), chtějte vždy vidět originál specifikace přímo od výrobce (spousta prodejců se řídí tím, že papír snese všechno). Standardem by měla být protišpinivá úprava, do budoucna Vám vyřeší spoustu problémů (rozlité červené víno, dětské kašičky apod.)

Hodně úspěchu při Vašem výběru!